Myčka na nádobí je v současnosti již standardním vybavením většiny domácností. Není divu – množství práce, které vám dokáže ušetřit, je opravdu veliké. Aby ovšem myčka fungovala tak, jak má, je třeba ji čas od času správně vyčistit. Zlepší se tak nejen její schopnost mýt nádobí správně, ale prodlouží se i její životnost.
Vaše myčka se totiž používáním zanáší. Na filtru a vnitřních stěnách myčky se časem usazují kousky jídla, mastnoty, nerozpuštěného mycího prostředku a minerálů z vody. Kromě nepříjemného zápachu a vzhledu může tato nečistota zanechat skvrny a film na vašem nádobí. Pokud navíc necháte nečistoty hromadit, může dojít k poškození filtru a čerpadla myčky, což může v konečném důsledku vést k nákladným opravám.

Jak často byste měli myčku nádobí čistit?
V závislosti na tom, jak často myčku používáte, byste měli pravidelně provádět některé činnosti na denní týdenní a měsíční bázi, abyste ji udrželi čistou:
- Denně nebo po každém mytí odstraňte viditelné zbytky jídla.
- Každý týden otřete okraje dvířek a těsnění od veškerých nečistot a vyjměte a vyčistěte filtr.
- Jednou za měsíc vyčistěte celý vnitřní prostor myčky.
Otevření dvířek na konci mycího cyklu také pomáhá předcházet zatuchlému pachu.
Čištění dvířek
Vlhkým hadříkem z mikrovlákna nebo houbičkou otřete všechny zbytky a skvrny na vnitřním povrchu dvířek, hranách dvířek a ovládacích prvcích myčky. Z gumového těsnění jemně vydrhněte všechny nečistoty pomocí starého měkkého zubního kartáčku. Nakonec otřete vlhkým hadříkem nebo papírovou utěrkou.
Čištění filtru
Nejvíce nečistot se usazuje ve filtru. Filtr se nachází pod spodním ostřikovacím ramenem – abyste se k němu dostali, musíte vytáhnout spodní koš. Pokud si nejste jisti, jak jej vyjmout, podívejte se do návodu k obsluze nebo na webové stránky výrobce, kde najdete podrobnosti.
- Filtr odemkněte, vyjměte a opláchněte pod tekoucí horkou vodou.
- Pomocí měkkého zubního kartáčku vydrhněte síto a plastový rám, abyste odstranili veškerou mastnotu nebo částečky uvízlé ve štěrbinách.
- Poté jej opláchněte dočista.
Jednou za měsíc byste měli vyčistit vnitřní prostor myčky a odstranit všechny zachycené částice, nánosy minerálů a zbytky mycího prostředku, které se zde skrývají. Čističe myček nádobí jsou ideálním řešením, protože obsahují povrchově aktivní látky, které rozpouštějí a čistí zachycené kousky jídla a mastné zbytky. Před použitím jakéhokoli komerčního čisticího prostředku na myčky nádobí zkontrolujte návod. Většina z nich vyžaduje prázdnou myčku, ale některé lze použít ve stejném cyklu s nádobím a mycím prostředkem pro ještě pohodlnější čištění.

Robotické vysavače se posunuli dál než si myslíte