„Vodní kámen, to je prevít“, jak jistě každý ví díky známé televizní reklamě. Faktem je, že s usazováním vodního kamene bojuje neustále většina domácností, obzvláště v oblastech, kde je tzv „tvrdá voda“. Vodní kámen je usazenina tvořená minerály, které voda obsahuje a po jejím odpaření zůstávají na povrchu předmětů, kde vytvářejí bílý povlak. Dříve nádherně blyštivé vodovodní baterie jsou najednou matné a zašedlé. Nejen že to vůbec nevypadá hezky, může to být i zdraví nebezpečné. Ve vodním kameni se totiž drží vlhkost, která přitahuje nejrůznější bakterie a plísně, které u citlivějších lidí mohou vyvolat alergické reakce. Usazeniny vodního kamene navíc mohou poškodit či omezit správnou funkci některých zařízení, jako je například pračka, myčka nebo splachovadlo na WC.

Vodovodní baterie před a po očištění od vodního kamene
Je proto důležité se vodního kamene co nejefektivněji zbavit, pokud možno dříve, než se jej stačí vytvořit pořádná vrstva. Můžete si sice koupit nespočet speciálních čisticích prostředků, které lze proti tomuto nezvanému návštěvníkovi našich koupelen použít, ale můžete vyzkoušet i levnější a přírodnější způsob – ocet či citronovou šťávu. Základem vodního kamene je totiž zásaditý vápenec, který se působením těchto kyselých roztoků rozpouští.

Domácí čistič vyrobený z citronové šťávy a octa
Roztokem octa je vhodné vaši koupelnu pravidelně omývat, aby se zárodky vodního kamene ani nestačily vytvořit. Pokud již k tomu dojde, je dobré na postižené místo kyselý roztok nastříkat a nechat nějakou dobu působit. Poté jej lze jednoduše omýt a utřít dosucha.

Každá koupelna může vypadat jako ze škatulky
Větším problémem může být vodní kámen v pračce či myčce, kterou může svým působením snadno poškodit. V takovém případě je vhodné používat k tomu určené čisticí prostředky, a to i preventivně. Prodloužíte tak životnost zařízení, zabráníte případným poruchám a ušetříte za nákladné opravy v budoucnu.

Čistá myčka zkvalitní mycí proces vašeho nádobí