5 věcí, které při úklidu přehlížíme

Nemůžete pravidelně čistit každou věc ve svém bytě nebo domě. Jsou to přesně ty věci, které necháváte na sezónní úklid. Někdy se stane, že se ke všemu nedostanete ani při jarním nebo vánočním úklidu a neúmyslně je přehlédnete. Zde je pět “nehygienických” věcí ve vaší domácnosti, které je třeba pravidelně čistit!

Odpadkový koš

Koše na odpadky jsou jedny z nejméně hygienických předmětů v domácnosti, a přesto jedny z nejméně čištěných (pokud vůbec někdy čištěné). Občas na odpadkových koších ulpívají zbytky jídla a jiné odpadky, které mohou časem hnít. Tím se stává odpadková koš hotovým semeništěm bakterií.

Abyste odpadkový koš důkladně vyčistili, doporučujeme postupovat podle následujících tipů:

  1. Koš nechte odmočit, aby se zaschlé usazeniny uvolnily.

  2. Vodu vylijte a pomocí houbičky a saponátu z koše očistěte veškeré nečistoty, poté koš vypláchněte čistou vodou.

  3. Dezinfekcí ve spreji vnitřek koše vystříkejte a nechte působit dle návodu (většinou alespoň 15 minut). Některé dezinfekce obsahují chlór — na ty pozor! Chlór má bělící účinky a mohl by koš poničit.

  4. Vlhkým hadrem vypraným v čisté vodě koš vytřete od zbytků dezinfekce.

  5. Koš osušte suchým hadrem nebo ho nechte samovolně oschnout na vzduchu.

Tipy, jak udržet koš čistý:

  • Předtím, než do odpadkového koše dáte odpadkový pytel, vložte na dno list novin — ty vyměňte dle potřeby.

  • Před vhozením “mokrých” odpadků vložte do koše noviny nebo kuchyňské utěrky. Ty absorbují vlhkost z odpadu a zamezí tak protečení na dno.

  • Vyměňujte odpadkový pytel dříve, než je úplně plný.

Kliky

Kliky a dveřní madla patří mezi předměty, kterých se v domácnosti nejčastěji dotýkáte. Představte si, kolik bakterií se na takových místech nachází. Zejména na vstupních dveří do bytu/domu nebo do koupelny. Na tyto dotykové plochy je přenášeno nespočet bakterií z venkovního prostředí, ale i z domova (z toalety, mobilního telefonu, dálkových ovladačů, klávesnice, myši atd.). Při příštím úklidu se na úklid klik a dveřních madel zaměřte, lehce je zbavíte bakterií pomocí dezinfekčního spreje. Ten na ně nastříkejte a nechte působit. Můžete také dezinfekci nanést na čistý hadřík (nejlépe z mikrovlákna) a dotykové plochy jím utřít.

Držák na zubní kartáčky

Některé držáky zubních kartáčků mají drenážní otvory, díky kterým by měla přebytečná voda odtékat pryč. Prakticky to bohužel stoprocentně nefunguje. Přebytečná voda se zdržuje na dně a stává se hotovou zoo bakterií. Teď si představte, jaká je situace, když používáte místo držáku pouze skleničku nebo kelímek. Proto doporučujeme čistit a dezinfikovat držák jedenkrát týdně přírodní dezinfekcí. Můžete také používat ocet, který by měl mít podobné účinky jako dezinfekce z drogerie. Typický octový zápach mžete přerazit několika kapkami esenciálního oleje. Po vyčištění držáky osušte čistým hadříkem z mikrovlákna.

Koš na špinavé prádlo

Skutečnost, že se do koše na prádlo hází špinavé oblečení napovídá, že je třeba koš jednou za čas vyčistit. Možná si říkáte, že čištění koše na špinavé prádlo nemá cenu. Dáváte do něj přeci špinavé oblečení, které následně vyperete. Vyvedeme vás z omylu. Bakterie z koše se dostávají do prádla a následným vypráním do pračky. Málokteré oblečení v dnešní době perete na tak vysokou teplotu, abyste bakterie zničili. Je to dáno nejenom instrukcemi na jednotlivých kusech šatstva, ale také reklamou, kde neustále slyšíte, že je prací prášek nebo gel účinný už od 30 stupňů apod. Doporučujeme, abyste koš na prádlo občas vyčistili a vydezinfikovali. Na plastové koše lze použít dezinfekční prostředek, který naneste, nechte působit a následně otřete navlhčeným hadříkem z mikrovlákna. Nepoužívejte dezinfekce s obsahem chlóru a bělících látek. Mohlo by dojít k následnému poškození oblečení.

Můžete také přidat při praní dezinfekci na prádlo, abyste vydezinfikovali vnitřek pračky. Dezinfekci určenou přímo do prádla koupíte téměř v každé drogerii. Není na škodu občas vyprat prádlo na “vyvářku” (cca 95 stupňů). Pozor, praní při takto vysokých teplotách může prádlo poškodit, proto postupujte vždy dle instrukcí, které jsou uvedeny na štítku každého oděvu.

Koupelnové rohože

Koupelnové předložky bývají často opomíjeny. Podle frekvence používání se stává, že jsou rohože dlouho nebo dokonce neustále promáčené. Vlhkost v nich vede k rychlému šíření bakterií, které se po styku s pokožkou (většinou s bosou nohou) dostávají na vaše tělo. A nejedná se pouze o bakterie, ale mohou se takto přenášet i různé infekce a plísně. Koupelnovou rohožku pravidelně čistěte a po použití sušte na vzduchu. Pokud venku zrovna svítí slunce, využijte toho a na pár hodin dejte předložku na přímé sluneční světlo. Vzhledem k vytíženosti rohože ji pravidelně měňte za novou.

Sdílet příspěvek:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email